Festival Director:
Romuald Wicza Pokojski
wicza@wicza.com
Head of Press Office:
Jarry Jaworski
jarekjaworski@festivaltoffi.pl
Festival Office:
Ewa Przybojewska
office@wicza.com
 
 
  [FESTIWAL]      [ARTYŚCI]      [PROGRAM]      [KONTAKT]      [GALERIA]      [ARCHIWUM]      [DYBY]     
    

Dni radości i sztuki na ulicach Torunia

BULWAR SZTUKIBULWAR SZTUKI ZAKOŃCZONY
8 teatrów, ponad 100 artystów, 30 filmów. W pięciu pasmach festiwalowych - kilkadziesiąt wydarzeń teatralnych i z zakresu sztuki współczesnej. W Toruniu dobiegł końca Międzynarodowy Festiwal BULWAR SZTUKI. Przez cztery dni, w scenerii gotyckiej Starówki wpisanej na listę UNESCO prezentowali się młodzi i utytułowani twórcy z Polski, Francji, Niemiec, Ukrainy, Anglii i USA.

"Udało nam się zamienić Toruń w wielką scenę teatralną połączoną z galerią sztuki i co najważniejsze - widzowie przyjęli to entuzjastycznie" - mówi Romuald Wicza Pokojski, szef Bulwaru Sztuki. Rzeczywiście bulwarowe atrakcje dotarły do najdziwniejszych przestrzeni miasta. Performerzy prezentowali się w gotyckich lochach zamku krzyżackiego i fontannie miejskiej, film afrykański można było oglądać w przedwojennym, studyjnym kinie Orzeł, nietypowe wydarzenia odbywały się w ulokowanym w podziemiach XIII-wiecznego ratusza klubie Teatru Wiczy, zaś teatry grały na obu średniowiecznych rynkach starówki.
Najciekawszym teatralnym wydarzeniem imprezy była prezentacja dwóch biegunów ukraińskiego teatru niezależnego. Odkrywającym nowe kształty tradycyjnej kultury ukraińskiej Teatrze Dakh oraz aktywnym społecznie i politycznie, wschodnioukraińskim Teatrze Arabesky. Dakh przedstawił porywającą adaptację "Makbeta" Szekspira. Porywające widowisko adaptujące do języka teatru nurty ludowej muzyki ukraińskiej, której rytmy splatają się z bitem muzyki klubowej i światowej muzyki etnicznej. Arabesky zaproponował bardzo aktualną politycznie historię "Merry Christmas Jesus Christ" opartą o teksty wspólczesnego, wybitnego młodego autora Serhieja Zhadana.
Widownia ciepło przyjęła też przegląd filmu afrykańskiego AFRYKAMERA na BULWARZE, w czasie którego zaprezentowano filmy nakręcone w Kenii, Angoli, Nigerii, Somalii, Mauretanii czy RPA. Festiwal pokazał też dzięki firmie Vivarto i kinu Orzeł ogólnopolska premierę czeskiego hitu niezależnego [w kinach pokonał go tylko "Harry Potter"] - "Zamknij się i zastrzel mnie" Stevena Agroo.
Podczas BULWARU zaprezentowali się też performerzy z kilku krajów Europy zaproszeni do udziału w projekcie festiwalowym "Sezon na rozkosz" oraz młodzi, polscy artyści z Poznania, Warszawy, Torunia i kilku innych polskich miast pokazujący swoją sztukę w ramach multimedialnej wystawy "A Little Paranoid". Poszczególne ujawnienia dzieł tej akcji odbywały się zarówno w plenerach starego miasta jak i w... urzędzie miejskim, opuszczonych wystawach sklepowych czy kinie.
Festiwal zapoczątkował też tradycję nocnych, otwartych dyskusji na środku staromiejskiego rynku. Dyskusji o sztuce i codzienności w Polsce zebranych pod nazwą Late Night Show. Drugą premierą na Bulwarze było otwarcie pierwszej polskiej akcji artystycznej przygotowanej spcjalnie dla konkretnego kina - CINEMA ADLER w kinie Orzeł. Warto też wspomnieć o wydarzeniach specjalnych - przyznaniu Polskiej Antynagrody DYBY, Nocnym Korowodzie Morowym upamiętniającym zarazy morowe sprzed 500 lat czy operze homoseksualnej na podstawie Szekspira - "Romario i Juliusz" odegranej przez zespól performerski Ostatni Człowiek na Ziemi w wielkiej fontannie na plantach starówki.
Co ważne, okazało się, że połączenie dwóch znanych już toruńskich imprez - Letniego Festiwalu Grozy i teatralnego Bulwaru okazało się być sukcesem. Impreza ma aspiracje by być najważniejszym wydarzeniem lata w Toruniu, mieście walczącym o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Jak świadczą głosy prasy komentujące i opisujące Bulwar Sztuki - aspiracje z pełnym pokryciem.
Zapraszamy wiec za rok na kolejny BULWAR SZTUKI w TORUNIU.

PS: W niedzielny wieczór festiwal zakończyły - spektakl Teatru Maskon unikatowego ruchu teatralnego z miasteczka Pakośc k/Bydgoszczy animowanego przez nauczycieli, a grupującego 70 uczniów i studentów oraz premiera sztuki na 15-lecie Teatru Wiczy [współorganizatora Bulwaru] "Waiters&Writers"


SOBOTA - Dzień Teatru
Od rana chętnych zapraszamy na Warsztaty performerskie na Bulwarze [12.00 CWC]. Potem o 13.00 wznawiamy pasmo teatralne. Dla dzieci zagra - Teatr WIELKIE KOŁO "Bajki Jacka Placka" [Rynek Staromiejski] Potem na scenę wejdzie o 16.00 - TEATR SNÓW "Pokój" [Rynek Staromiejski]
Wielbiciele filmu nie muszą się obawiać. AFRYKAMERA na BULWARZE w kinie Orzeł: Lumumba [g.17.00, reż. Raoul Peck, Dem. Rep. Kongo/Belgia /Haiti/Niemcy/Francja, 115'], 19.00 Masai. Wojownik deszczu. [reż. Pascal Plisson, 2005, Francja/Kenia, 90' Kenia/Francja], 21.00 Kurzy biznes [reż. Ntshaveni Wa Luruli, RPA, 103'].
Potem sepcjalna edycja [18.00] Jarry & Gregory Late Night Show; otwarta dyskusja III/SPECIAL EDITION: Czy Toruń stolica, czy Bydgoszcz okolica?
I wreszcie teatralna uczta Niezależna Ukraina na BULWARZE: TEATR DAKH - Makbet. [Rynek Staromiejski, 21.00] i o 22.00 - Niezależna Ukraina na BULWARZE: TEATR ARABESKY. [Rynek Nowomiejski]. Dzień zamknie o 22.30 - Nocny Film na BULWARZE/CZESKI FILM: Sex w Brnie reż. Vladimir Moravek, Czechy 2006. [Dziedziniec Ratusza]


PIĄTEK performance'm malowany!
Piątek zaczynamy warsztatami rzemiosła teatralnego: maska w teatrze [CWC Wicza, 12.00]. Potem przebój dnia, performerska opera plenerowa ROMARIO i JULIUSZ. Produkcja i autorstwo - Grupa Ostatni Człowiek na Ziemi . [fontanna na Placu Rapackiego, 15.00] O 17.00 startuje kolejna odsłona pasma filmowego czyli AFRYKAMERA na BULWARZE: Głupcy [reż. Ramadan Suleman, RPA/Zimbabwe/Mozambik/Francja, 90'] oraz 19.00 Fragmenty tożsamości [reż. Mweze Ngangura, Belgia/Demokratyczna Republika Konga, 93'], i 21.00 - Africa Dreaming, Mama Africa, Kolory młodości - pokazy shortów afrykańskich [Kino Orzeł]*
Najważniejszym pasmem artystycznym dnia jest startujący o 17.00 "SEZON NA ROZKOSZ" czyli Performance na BULWARZE. Wystąpią m.in.: Ann Di Clay [Anglia], Patric Jambon [Niemcy], Danuta Nawrocka i Wojtek Kowalczyk [Polska], Antoni Szoska [Polska], Anna Seagreave [Irlandia], Anton Gadget [Anglia], Francis O'Shanghnesy - Francja, Jan Rylke [Polska].

Wyjatkowym wydarzeniem będzie na pewno pierwszy artystyczny projekt kinow w Toruniu - Projekt CINEMA ADLER: Artyści w kinie Orzeł - akcja artystyczna grupy HATI [kino Orzeł]
Poza tym czeka nas Groza na BULWARZE: WIELKI KOROWÓD MOROWY na Starówce [od Rynku Nowomiejskiego do Rynku Staromiejskiego] i kolejna, po udanej premierze w czwartek - dyskusja Jarry & Gregory Late Night Show; otwarta dyskusja II: Czy nasz naród jest estetyczno - artystycznie "wykastrowany"? [CWC Wicza, 22.00].
Dzień zakończy o 22.30 - Nocny Film na BULWARZE/CZESKI FILM: Jedna ręka nie klaszcze reż. reż.David Ondricek, Czechy, 103' [Dziedziniec Ratusza]*


Startujemy w samo południe! Czwartek - dzień sztuki, grozy i filmu 10 sierpnia w CZWARTEK wręczeniem trofeów [g. 12.00, CWC Wicza] trzeciej edycji Polskiej Antynagrody Roku DYBY'2006 otwieramy Bulwar Sztuki.
Potem nadchodzi czas na start wystawy LITTLE PARANOID - największej prezentacji sztuki współczesnej na festiwalu - prace 9 artystów od graffiti po instalacje video zobaczycie w każdym punkcie Starówki. [lokalizacje: hall główny Urzędu Miasta, Plac Teatralny, kino Orzeł, Rynek Staromiejski, Galeria S na Żeglarskiej, Teatr Wiczy, ruiny zamku, witryna sklepowa na Szerokiej]. Zakończenie akcji nastąpi podczas specjalnego wernisażu o g. 20.00.
Część teatralną inauguruje BULWAROWA TEATRALNA PARADA POWITALNA, która przejdzie od Rynku Nowomiejskiego do Rynku Staromiejskiego [start g. 17.00]. Potem rusza częśc filmowa. Na początek AFRYKAMERA na BULWARZE "Gums and noses" [g. 17.30. reż. Craig Freimond, RPA/Nigeria, 89' Kino Orzeł] opowieść o tym jak łatwo spaść na dno chcąc zostać gwiazda świata reklamy w stolicy RPA Joahannesburgu. Wielki, niezależny hit w kraju przylądka. O 19.00 rusza CZESKI FILM na BULWARZE: "Zamknij się i zastrzel mnie" [reż. Steen Agro Czechy 2005, Kino Orzeł].
Noc to ART-NOC u WICZY [start g. 20.00 CWC Wicza]. W skład tej jedynej w swoim rodzaju nocy wejdzie wernisaż akcji LITTLE PARANOID, spotkanie z artystami [g. 20.00]. Jarry & Gregory Late Night Show - otwarta dyskusja dla widzów, gości festiwalu oraz wszystkich torunian jacy zechcą w niej wziąć udział. Temat kontrowersyjny: Czy Toruń ma szanse być Europejską Stolicą Kultury? [g. 20.30]. O g. 22.15 zacznie się ARTYSTYCZNY JAM SESSION dla widzów i gości.
W międzyczasie dalej trwa AFRYKAMERA na BULWARZE "Falstart" [reż. Les Blair, RPA/Wielka Brytania, 124', g. 21.00 Kino Orzeł, sala duza] i "Rytmy Afryki" [200', Kino Orzeł sala mała - pokaz shortów afrykańskich, g. 21.00].
I jeszcze Teatr KLINIKA LALEK i jej spektakl "Anielicje" [g. 21.30 - Rynek Staromiejski].
Tak kończy się czwartek. Zapraszamy!


Dni radości i sztuki na ulicach Torunia

BULWAR SZTUKI

Od zbliżenia na niezależny teatr ukraiński, po filmy z Zambii, Kenii, Angoli i RPA. Od performerów z całego świata, po reprezentację wschodzących gwiazd polskiej sztuki współczesnej. Od Polskiej Antynagrody Roku – DYBY, po mroczny Morowy Korwód. 10 sierpnia startuje w Toruniu nowy – stary festiwal BULWAR SZTUKI. Nowy, gdyż organizowany po raz pierwszy pod tą nazwą, jednoczy siły twórców festiwalu teatralnego BULWAR i prezentującego wiele sztuk – LETNIEGO FESTIWALU GROZY. Stary dlatego, że kontynuuje 3-letnią tradycję Bulwaru i LFG. Na kilka sierpniowych dni gotycki, stary Toruń stanie się sceną, na której zatriumfuje sztuka. W wielu odcieniach.

Organizatorzy przygotowali dla widzów plejadę wydarzeń – występy teatrów ulicznych, filmy grozy, performance i prezentacje sztuki oraz nietypowe wydarzenia artystyczne.

Oba festiwale, które tworzyć będą BULWAR SZTUKI, wrosły już w obraz letniego Torunia, stając się najważniejszymi punktami artystycznego lata w mieście Kopernika.
Na teatralno – performerskim BULWARZE prezentowali się artyści ulicy z Norwegii, Słowenii, Francji, Hiszpanii czy hinduscy tancerze z grupy Milon Mela. Na Bulwarze grali też polscy klasycy offu - Porywacze Ciał czy Teatr Provisorium. Byli też performerzy, fotograficy i muzycy. Miasto stawało się naturalną sceną teatralną, scena na której jedni chętnie występowali, a drudzy chętnie uczestniczyli w ich prezentacjach.
Podczas LETNIEGO FESTIWALU GROZY miasto Toruń stawało się średniowiecznym, mrocznym miejscem, w którym królowała groza, ale serwowana z przymrużeniem oka. W Toruniu pojawiali się Jeźdźcy bez Głowy i Białe Damy, ale także przeglądy ambitnych filmów grozy i thrillerów, pokazy unikatowego, niezależnego horroru ze świata czy akcje performerów i pisarze fantasy. No i Ogólnopolskie Antynagrody „DYBY”, którymi honorowano najstraszliwsze postaci roku. ich laureatami są takie sławy jak Andrzej Lepper czy Roman Giertych.

BULWAR SZTUKI skupia najciekawsze nurty obu imprez. Pokaże zarówno teatralne eksperymenty, jak i ciekawą, młodą polską sztukę. Będzie ambitne kino oraz wielkie widowiska plenerowe wykorzystujące gotyckie zabytki Torunia. Festiwal zamierza – kontynuując tradycje obu imprez – nadal odkrywać dla widzów nowe przestrzenie dla sztuki w Mieście Kopernika. A tych, w zaułkach i zakamarkach gotyckiej starówki, a nawet… pod nią – jest co niemiara.

Kto stoi za BULWAREM SZTUKI?
Ceniony w kraju, alternatywny toruński TEATR WICZY. Jego lider i twórca, Romuald Wicza – Pokojski uznawany jest przez krytyków za jednego z najciekawszych reżyserów młodego teatru w kraju. Zasłynął wyreżyserowaniem sztuki o bezdomnych „Pamiętnik z dekady bezdomności” w Teatrze Wybrzeże, czy „Emigrantami”, których Teatr Wiczy gra zawsze w… starym busie tylko dla 15 widzów. Ostatnia realizacja Wiczy to adaptacja sztuki głośnego dramaturga młodego pokolenie – Pawła Demirskiego „Kiedy przyjdą podpalić dom twój, to się nie zdziw”.
W zespole artystycznym Teatru znajduje się m.in. Radosław Smużny, który u boku Russela Crowe pojawił się w słynnym, hollywoodzkim filmie „Pan i władca na krańcu świata”. Grupa właśnie w tym roku, właśnie na BULWARZE SZTUKI obchodzić będzie swoje 15 urodziny.

Stronę filmową festiwalu tworzy Katarzyna Jaworska. Założycielka organizującej imprezę Fundacji Biuro Kultury. Dyrektor Torun Film Festiwal TOFFI, jednego z najdynamiczniej rozwijających się polskich festiwali filmowych, prezentującego młode kino z całego świata oraz koordynatorka artystyczna studyjnego, przedwojennego Kina Orzeł w Toruniu. Imprezy przez nią organizowane odwiedzają tacy goście jak Krzysztof Zanussi, Krystyna Janda czy Katarzyna Figura, a polskie filmy z powodzeniem pokazuje i w Warszawie i w Berlinie.

Za medialny obraz imprezy odpowiada Jarosław Jaworski. Znany polski rysownik i satyryk, filmowiec i radiowiec. Promotor wydarzeń kulturalnych w kraju i zagranicą. Zdobywca wielu nagród na międzynarodowych konkursach rysunkowych. Współtwórca słynnej, niezależnej komedii o Krzyżakach „1409 – afera na zamku Bartenstein” oraz autor wielu słuchowisk radiowych czy sztuki teatralnej „Spotkanie”, prezentowanej na offowej części festiwalu teatralnego w Awinionie.

Przygotujcie się na wielką, sierpniową fiestę artystyczną w starym, gotyckim Toruniu.
BULWAR SZTUKI nadchodzi!

________________________________________

Co będzie na BULWARZE?
Edycja 2006 to wybór najciekawszych nurtów współczesnej sztuki. Na BULWARZE będzie więc:

TEATR: w paśmie teatralnym przygotowaliśmy zbliżenie niezależny teatr ukraiński, reprezentować go będą Teatr Dakh z Kijowa, grupa Dakha Bakh oraz Teatr Arabesky z Charkowa. W niecałe dwa lata po pomarańczowej rewolucji rewolucje przechodzi też ukraińska kultura. Warto zobaczyć jak dochodzi do niej w teatrze pozainstytucjonalnym. Pojawią się też przedstawiciele teatrów polskich, w tym specjalny gość nowej „bulwarowej” gałęzi: BULWAR PROMUJE, Teatr Maskon z niewielkiego miasta koło Bydgoszczy – Pakości. Największym widowiskiem będzie specjalny show teatralny przygotowany na 15-lecie Teatru Wiczy.
Na toruńskiej Starówce, która stanie się na te dni sceną teatralną i przestrzenią galeryjną pojawią się też cenione grupy sceny alternatywnej: Teatr From Poland, Teatr Klinika Lalek i Teatr Wielkie Koło.

FILM: hitem tego pasma będzie przegląd nowego kina afrykańskiego. W Toruniu zagoszczą zupełnie nam nieznane filmografie z takich krajów jak RPA, Angola, Ludowa Republika Kongo, Tunezja, Zimbabwe, Nigeria, Kenia, czy nawet opanowana przez afrykańskich islamistów Somalia [to o wojnie w tym kraju opowiada słynny „Helikopter w ogniu”]. Będzie też film z Namibii – jednego z najbiedniejszych krajów świata!
Filmy te zebrane pod nazwa AFRYKAMERA zdobywały nagrody w Locarno, Paryżu, Los Angeles, Karlowych Warach, Mediolanie, Wenecji, Abidżanie, Londynie i Oberhausen. Współtwórcą tej części BULWARU jest Stowarzyszenie Filmgramm i kino ORZEŁ.
Dla wielbicieli czeskich klimatów – festiwal przygotował też najciekawsze przeboje kina naszych południowych sąsiadów. Będą też nocne seanse dla widzów festiwalu na dziedzińcu ratusza.

PERFORMANCE: to wybór najciekawszych artystów młodego pokolenia, dokonany przez uważaną za objawienie polskiej sztuki performance Karolinę Stępniowską. To pasmo festiwalowe, noszące nazwę Sezon na rozkosz odwiedzą artyści tacy jak Jan Rylke, Zbigniew Warpechowski, Danuta Nawrocka i Wojtek Kowalczyk, Antoni Szoska czy Anna Di Clay - Anglia, Anna Seagreave - Irlandia, Jeffery Byrd - USA, Jiri Suruvka - Czechy, Antoni Gadget - Anglia, Francis O'shanghnesy - Francja, Tari Ito - Japonia, Patric Jambon – Niemcy. Swoje pokazy przygotowała też kuratorka bloku oraz szef Teatru Wiczy – Romek Pokojski

SZTUKA, czyli Instalacja, Rzeźba, Multimedia: specjalny program prezentujący artystów tworzących młodą polską sztukę, dokonany przez warszawską kurator z toruńskim rodowodem - Annę Ciabach. Kilkanaście wschodzących gwiazd młodej sztuki pokaże w ramach wielkiej wystawy Little Paranoid– w kilkunastu miejscach Torunia - od kina Orzeł po Rynek Staromiejski - swoje instalacje, rzeźby, malarstwo, fotografie, grafiki, performance, video instalacje oraz działania internetowe i… graffiti plenerowe. Nowością tego pasma będzie też pierwsza w Polsce akcja artystyczna przygotowana specjalnie dla konkretnego kina - inicjatywa CINEMA ADLER. Jej celem jest "artystyczna rewitalizacja" wnętrza kina studyjnego Orzeł. Pierwsza odsłona akcji zostanie dokonana przez grupę artystyczną Hati. Wydarzeniem artystycznym będzie też nietypowa opera plenerowa, zrealizowana przez performerów z ekipy Ostatni Człowiek na Ziemi. Opera… homoseksualna oparta o "Romea i Julię Szekspira - "Romario i Juliusz".

WYDARZENIA: to pasmo grupuje nietypowe wydarzenia Bulwarowe, wywodzące się z tradycji Letniego Festiwalu Grozy. Wielkim hitem medialnym co roku jest przyznanie Polskich Antynagród Roku – DYBÓW. W tym roku sześć kategorii i kilkudziesięciu kandydatów już czeka by przy pomocy największego prześmiewcy polskiego Internetu – JOEMONSTER.org – dostać to, na co zasługują. Czeka nas też mroczny Korowód Morowy przypominający wydarzenia historyczne z dziejów Torunia. Nowością jest nocny, otwarty dla torunian, dyskusyjny show na żywo w Klubie Teatru Wiczy - Jarry&Gregory Late Night Show, wspólnie prowadzony przez satyryka i dziennikarza – Jarka Jaworskiego oraz literata i dziennikarza Grzegorza Giedrysa.

Całość uzupełni MUZYKA, czyli specjalnie dobrane zjawiska muzyczne przyjaciół BULWARU - m.in. występ Włodzimierza KINIORA Kiniorskiego, multiinstrumentalisty, jednego z najciekawszych polskich muzyków

Więcej:
WWW.BULWAR.COM